Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde Bilinçlenme Çağrısı

Sağlık 02.04.2024 - 22:25, Güncelleme: 02.04.2024 - 22:25 10838+ kez okundu.
 

Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde Bilinçlenme Çağrısı

Ay; "Birlikte El Ele: Otizm Farkındalığı İçin Destek Zamanı! Her 68 Çocuktan Biri Otizmle Doğuyor tüm otizmli aileyi sevgiyle anıyorum "

"Birlikte El Ele: Otizm Farkındalığı İçin Destek Zamanı! Her 68 Çocuktan Biri Otizmle Doğuyor" Aksaray FM Radyosu sahibi ve Yeşil Doğa Dernek başkanı Abdulkadir Ay'dan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde Bilinçlenme Çağrısı 2 Nisan dünya genelinde Otizm Farkındalık Günü olarak kutlanırken, tüm Nisan ayı boyunca Birleşmiş Milletler'in desteklediği çeşitli etkinliklerle otizm konusunda toplumsal bilincin artırılması hedefleniyor. Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), çocukların sosyal etkileşim, iletişim becerileri ve davranışlarında gözlemlenen karmaşık bir gelişimsel bozukluk olarak tanımlanıyor. Bu durum genellikle ilk üç yılda fark ediliyor ve çocukların sosyal ilişkiler, iletişim kurma ve davranış biçimleri etrafında ortaya çıkıyor. Otizmin yaygınlığı alarm verici şekilde artarken, 1985 yılında her 2500 çocuktan birine konulan bu tanı, günümüzde her 68 çocuğa düşecek biçimde artış gösteriyor. Erkek çocuklarında daha sık rastlanan otizmin belirtileri göz temasından kaçınma, isme tepkisizlik, stereotipik davranışlar ve iletişim zorlukları olarak sıralanabilir. Otizmde anahtar nokta, erken tanı ve yoğun, sürekli özel eğitimle müdahaledir. Erken tanı, 20 saatlik özel eğitimle birleştirildiğinde çocukların önemli gelişimler kaydetmesini ve sağlıklı akranlarıyla aynı düzeyde eğitim almasını mümkün kılabiliyor. Yeşil Doğa Derneği Başkanı Abdülkadir Ay da konuya dikkat çekerek, toplumu otizm hususunda bilinçlendirmeye çağıran açıklamalar yaptı. Ay, "Otizm günümüzde giderek artan bir oranda karşımıza çıkıyor ve toplum olarak bu konuda bilinçli olmalıyız. Erken tanı ve her çocuğa özgü planlanacak bilimsel eğitimler, otizmli çocuklar için bağımsız bir yaşamın kapılarını aralayacaktır. Otizm Farkındalık Günü'nde herkesin bu konuya duyarlı olmasını temenni eder, farkında olan her bireyi yürekten kutlarım" ifadelerini kullandı.
Ay; "Birlikte El Ele: Otizm Farkındalığı İçin Destek Zamanı! Her 68 Çocuktan Biri Otizmle Doğuyor tüm otizmli aileyi sevgiyle anıyorum "
"Birlikte El Ele: Otizm Farkındalığı İçin Destek Zamanı! Her 68 Çocuktan Biri Otizmle Doğuyor"

Aksaray FM Radyosu sahibi ve Yeşil Doğa Dernek başkanı Abdulkadir Ay'dan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde Bilinçlenme Çağrısı

2 Nisan dünya genelinde Otizm Farkındalık Günü olarak kutlanırken, tüm Nisan ayı boyunca Birleşmiş Milletler'in desteklediği çeşitli etkinliklerle otizm konusunda toplumsal bilincin artırılması hedefleniyor.

Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), çocukların sosyal etkileşim, iletişim becerileri ve davranışlarında gözlemlenen karmaşık bir gelişimsel bozukluk olarak tanımlanıyor. Bu durum genellikle ilk üç yılda fark ediliyor ve çocukların sosyal ilişkiler, iletişim kurma ve davranış biçimleri etrafında ortaya çıkıyor.

Otizmin yaygınlığı alarm verici şekilde artarken, 1985 yılında her 2500 çocuktan birine konulan bu tanı, günümüzde her 68 çocuğa düşecek biçimde artış gösteriyor. Erkek çocuklarında daha sık rastlanan otizmin belirtileri göz temasından kaçınma, isme tepkisizlik, stereotipik davranışlar ve iletişim zorlukları olarak sıralanabilir.

Otizmde anahtar nokta, erken tanı ve yoğun, sürekli özel eğitimle müdahaledir. Erken tanı, 20 saatlik özel eğitimle birleştirildiğinde çocukların önemli gelişimler kaydetmesini ve sağlıklı akranlarıyla aynı düzeyde eğitim almasını mümkün kılabiliyor.

Yeşil Doğa Derneği Başkanı Abdülkadir Ay da konuya dikkat çekerek, toplumu otizm hususunda bilinçlendirmeye çağıran açıklamalar yaptı.

Ay, "Otizm günümüzde giderek artan bir oranda karşımıza çıkıyor ve toplum olarak bu konuda bilinçli olmalıyız. Erken tanı ve her çocuğa özgü planlanacak bilimsel eğitimler, otizmli çocuklar için bağımsız bir yaşamın kapılarını aralayacaktır. Otizm Farkındalık Günü'nde herkesin bu konuya duyarlı olmasını temenni eder, farkında olan her bireyi yürekten kutlarım" ifadelerini kullandı.

Aksaray HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve aksaraywebtv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.